V těchto dnech dokončuje vynikající skladatel Robert Jíša, absolvent Berklee College Of Music a žák geniálního Kenettha Greenhouse pro Český chlapecký sbor Boni pueri monumentální projekt nazvaný Requiem – Hlasy světla.
Sám autor označil toto dílo ve své hudební kariéře jako klíčové. Na rozdíl od mnoha předchozích kompozic, jsou Hlasy světla tvořeny především pro živá provedení. Jsou volným pokračováním titulů Hlasy lesa, Hlasy moře, Hlasy vesmíru a Egyptská kniha mrtvých. Právě poslední jmenované dílo sloužilo autorovi jako první skica.
„Po projektu Egyptská kniha mrtvých, celém postaveném na numerologii a egyptské symbolice, jejíž základy dodnes definují i naší vlastní estetiku a symboliku, jsem začal pracovat na díle, které píšu přímo pro Český chlapecký sbor Boni pueri,“ řekl Robert Jíša.
Tématicky jde o mimořádně široce rozpřažené dílo, dotýkající se témat jako jsou indigové děti, probíhající zlom v naší civilizaci, vesmírná energie, život a smrt, ale i dějiny Prahy jako energetické křižovatky s hlubokou duchovní historií.
„Nabídku spolupráce jsme s nadšením přijali a moc se na provedení díla těšíme. Monumentální dílo zasluhuje monumentální prostor, o kterém také jednáme. S Robertem Jíšou budeme spolupracovat i na dalším zajímavém projektu – při natáčení filmu Cesta – Ctnosti a Neřesti Matyáše Brauna, kdy si zazpíváme s Talichovým kvartetem, s jehož prvním houslistou a zároveň dirigentem Jihočeské komorní filharmonie Janem Talichem jsme v minulých dnech provedli světovou předpremiéru díla soudobého skladatele Aleše Březiny,“ dodal ředitel Boni pueri Pavel Horák.
Během tohoto roku se „dobří chlapci“ potkali s autorem díla při společné práci již dvakrát. Nejmladší chlapci nazpívali části písní na CD věnované relaxační hudbě, sólisté pak sborové party ústřední písně nové televizní pohádky Sněžný drak, kterou odvysílá Česká televize přímo na Štědrý den.
> Zde si můžete poslechnout úvodní studii Requiem – Hlasy světla